Ocena klientów na podstawie 7 opinii

Atrakcje: 4,0
Życie nocne: 3,0
Restauracje i puby: 3,3
Komunikacja: 4,6
Bezpieczeństwo: 4,3
Plaże: 3,7
Średnia ocena 3.8

71% osób poleca tę miejscowość

Mocne strony:
komunikacja, bezpieczeństwo
Słabe strony:
brak

Opinie Klientów (7)

Znasz tę miejscowość? Podziel się opinią!
 • 2.3
  styczeń 2012
  hmmm Ogólnie: No trochę WIOCHA
  Atrakcje turystyczne: W miejscowości zero atrakcji
  Życie nocne: Tylko okropne bary - brudne

  Komunikacja: Tanie taskówki i pociąg. Tanio dojedziesz wszędzie.
  Jedzenie i restauracje: Sklepy są tragiczne i wyglądają bardzo niestetycznie.
  Zdrowie i bezpieczeństwo: Jest apteka, w sumie bezpiecznie.
  Pogoda: Słońce nonstop
  Plaża: Wąska, dużo miejscowych korzysta.
 • 4.6
  styczeń 2012
  SUPER!!! Ogólnie: Bylam w tym hotelu 18.06.09 na tydzien,krotko ale wystarzylo by pokochac te miejsce i zatesknic za nim!!!Jeszcze tam wroe!
  Atrakcje turystyczne: Pelno wycieczek,do tunisu,do Kartaginy,na sachare.Przejazdzka wielbladem czy koniami!
  Życie nocne:
  Pelno zabaw,animatorzy swietni! Diego poznacie to zrozumiecie moja opinie!
  Komunikacja: Taxi, i pociagi.
  Jedzenie i restauracje: Tak jak pisalam jedzenia bardzo duzo,dotego owoce,lody,placki.Wszystko za darmo!!!
  Pogoda: Ja bylam pod koniec czerwca,pogoda byla sloneczna,troszke wialo,ale z tego co wiem to tam zawsze wieje,ale to dobrze,przynajmniej jest przyjemnie!
  Plaża: Waska,ale duzo ludzi przy basenie siedzi wiec miejsca na plazy jest duzo.
 • 4.5
  styczeń 2012
  Warto tu zaglądnąć Ogólnie: Będąc w Tunezji warto odwiedzić jego stolicę, Tunis. Miasto ma około 900 tys. mieszkańców i w przeciwieństwie do stolic europejskich jest ciche i kameralne, z ciekawą mieszanką arabskiej i śródziemnomorskiej kultury. Stare, eleganckie kamienice na wysadzanych
  palmami bulwarach pełnych kawiarni i patiserii przywołują obrazy niektórych miast francuskich, kontrastując z pięknie zachowaną arabską medyną - tajemniczym labiryntem krętych, ciemnych uliczek i uroczych placów z fontannami, starymi meczetami i maleńkimi lokalami, gdzie grający w trik-traka mężczyĽni niespiesznie popalają szisze. Idąc szerokimi bulwarami, czując zwiedzanie w nogach, chętnie przysiadłoby się na jakiejś ławeczce. Niestety brak ich tutaj. Tak jest np. na alei Habbiba Bourguiby, która prowadzi do Mediny. W Tunisie można wyodrębnić dwie główne części: stare miasto – Medinę oraz nowe miasto, nowoczesną część Tunisu z szerokimi bulwarami i małymi uliczkami o francuskim charakterze. Jest to centrum rządowe i handlowe stolicy. Przejeżdżając przez inne dzielnice Tunisu można zobaczyć nowe budynki hoteli i instytucji oraz prywatne budownictwo. Te ostatnie nie robi najlepszego wrażenia. Brak jakiegoś zdecydowanego stylu architektonicznego, uliczki niesamowicie wąskie, wszechobecny bałagan, nigdy nie kończone budowy (nie trzeba płacić podatku dopóki nie skończy się budowy i dlatego praktycznie nigdy jej nie kończą). W centrum Tunisu bardzo widoczna jest obecność policji, którą nie przejmują się mieszkańcy. Są i obserwują.
  Atrakcje turystyczne: Główną atrakcją turystyczną Tunisu jest Medina. W przeciwieństwie do np. Mediny w Monastirze, nie jest ona obecnie otoczona murem. Z dawnego muru pozostała tylko brama Bab el Bahar, przez którą można przejść idąc od alei Habbiba Bourguiby. Na terenie Mediny zlokalizowany jest Meczet Oliwny oraz liczne dawne szkoły koraniczne. Kolejną atrakcją są bazary (po arabsku suki), czyli kompleksy sklepów i sklepików, pogrupowane według asortymentu. Najlepsze, tzn. sprzedające bardziej wyrafinowane towary, jak biżuteria czy perfumy, są w bezpośrednim sąsiedztwie Wielkiego Meczetu. Pozostałe stoiska, np. kowali, rzeĽników czy kotlarzy, znajdziemy na obrzeżach Medyny. Każdy suk zazwyczaj posiada swój mały plac, którego nazwa wywodzi się od sprzedawanych towarów czy od grupy handlujących kupców. W nowym Tunisie jest niewiele zabytków. Warto odwiedzić katedrę Saint Vincent de Paul przy alei Habbiba Bourguiby. To bardzo oryginalna budowla. Po drugiej stronie alei, w pobliżu znajduje się Teatr Narodowy z przepięknie zdobioną fasadę. Największą atrakcją turystyczną nowego miasta jest ekscytujące i architekturą i zawartością Muzeum Bardo w dzielnicy Le Bardo. Będąc w Tunisie koniecznie trzeba jeszcze zwiedzić ruiny Kartaginy oraz przepiękne miasteczko Sidi Bou Said.
  Aktywny wypoczynek: Nie stwierdziłem miejsc, w których można uprawiać aktywny wypoczynek, a z pewnością takie są.
  Życie nocne: Spacer po nowym mieście, szczególnie wieczorem, to relaksująca rozrywka, której oddają się mieszkańcy niezależnie od wieku. Życie nocne Tunisu koncentruje się w licznych restauracjach, kawiarniach i patiseriach (cukierniach).
  Komunikacja: Wygodnym środkiem lokomocji podczas poruszania się po obrzeżach Tunisu jest kolejka podmiejska TGM, którą dojechać można m.in.: do Kartaginy i Sidi Bou Said. Bilety są bardzo tanie. Innym środkiem komunikacji w Tunisie są tramwaje, nazywane popularnie metrem. Pięć linii zapewnia regularne połączenia między centrum miasta i jego dzielnicami. Popularnym środkiem transportu w Tunezji są również taksówki.
  Jedzenie i restauracje: Przechadzając się uliczkami starego miasta warto skosztować tunezyjskich specjałów. Pełno tutaj małych i dużych knajpek z wystawionymi na ulicy stolikami, przy których możemy coś przekąsić, wypić miętową herbatę i zapalić sziszę. Wybierając knajpy lokalne należy zwracać uwagę, czy liczna jest klientela. Jeżeli tak, to oznacza, że lokal cieszy się powodzeniem, a przygotowywane w nim potrawy są świeże. Tunezyjska kuchnia należy do najbardziej pikantnych na świecie. Wiele dań jest smażonych na mieszance oliwy z czosnkiem. Ale podstawowym składnikiem jest harissa - czerwona pasta z papryczek chili, czosnku, dżiry (rodzaj kminku), soli i czasami ziół. Ta pasta występuje też w innych odmianach, kolorach i smakach, mniej lub bardziej pikantnych (zazwyczaj bardziej). Tradycyjna kuchnia łączy wpływy śródziemnomorskie, tureckie i francuskie. Tunezyjskie dania dają się podzielić na dwie grupy: te, które je się łyżką (kuskus, ryż), oraz te, które się jada pomagając sobie kawałkiem chleba (ragout jagnięce lub drobiowe, gulasze). Pieczywo jest tu uważane za dopełnienie dania głównego. Najlepszych tunezyjskich potraw można spróbować w restauracjach, których w Tunisie nie brakuje.
  Zdrowie i bezpieczeństwo: Tunis jest miastem bezpiecznym pod każdym względem. Zdrowie lub życie nie są tutaj zagrożone. Są podobno pewne dzielnice, w których grasują kieszonkowcy, ale tam raczej nie trafiają turyści. Jak wszędzie na terenie Tunezji nie polecane jest picie wody wodociągowej bez jej przegotowania. Bezpieczeństwa turystów chronią liczni policjanci, widoczni bardzo na ulicach Tunisu.
  Pogoda: Można jechać przez cały rok - temperatura rzadko spada poniżej 10 stopni. Zimą czasami padają obfite deszcze, latem bywa bardzo gorąco. Z uwagi na upały w sezonie, polecam koniec września na wyjazd do Tunezji.
  Plaża: Północne przedmieście Tunisu to 20 kilometrów plaż. Nie korzystałem z nich
 • 3.0
  styczeń 2012
  Kartagina, historyczne punickie miasto Ogólnie: Na przedmieściach Tunisu, wśród bogatych willi (tutaj też znajduje się siedziba prezydenta Tunezji), znajdują się pozostałości Kartaginy – historycznego punickiego miasta. Kartagina była potężnym starożytnym mocarstwem obejmującym
  swoim zasięgiem tereny północnej Afryki oraz obecnej Hiszpanii i Włoch. Konflikt pomiędzy Rzymem a Kartaginą w 264 roku p.n.e. dał początek długotrwałym wojnom, znanym jako wojny punickie. Toczyły się one na ogromnym obszarze, rozciągającym się od Kartaginy, poprzez Półwysep Iberyjski, aż po Italię. Konflikt trwał 118 lat i zakończył się w 146 roku p.n.e., gdy Kartagina została zdobyta i zrównana z ziemią. Mimo, że pozostały tylko ruiny, Kartagina do dzisiaj robi wrażenie.
  Atrakcje turystyczne: Pierwszym etapem zwiedzania jest sanktuarium (tophet) - święte miejsce, w którym przez wieki rodziny kartagińskich dostojników składały bogom w ofierze pierworodnych synów. Tysiące chłopców uduszono w tym miejscu i spalono, a szczątki składano do urn i grzebano pod kamiennymi stelami. Odnalezione po wiekach stele zgromadzono w muzeum Bardo. Starożytne miasto powstało wokół wzgórza Byrsa, na którym dzisiaj wznosi się budynek Muzeum Narodowego Kartaginy. Wśród eksponowanych obiektów znajdują się greckie i rzymskie posągi, rzymskie sarkofagi, fenickie stele i amfory. Wiele przedmiotów umieszczono pod gołym niebem, cieniu rosnących tu cyprysów, pinii i eukaliptusów. W pobliżu muzeum, warto zobaczyć odsłonięte fundamenty i fragmenty murów fenickiego domu, który mógł mieć nawet sześć kondygnacji. Zachowały się cysterny i kanały odprowadzające ścieki, pięknie ozdobione różowymi stiukami. Na wzgórzu stoi dawna katedra św. Ludwika - zbudowana w 1890 r. Imponujące rozmiarami ruiny term Antoniusza znajdują się blisko. Nowoczesna, pilnie strzeżona willa po drugiej stronie - to rezydencja prezydenta Tunezji. Przewodnicy przestrzegają, żeby w czasie robienia zdjęć ruin Kartaginy nie kierować obiektywów aparatów w kierunku murów otaczających rezydencję prezydenta. Poniżej odeonu można zobaczyć odrestaurowany teatr rzymski. Odbywają się tam koncerty i spektakle teatralne w ramach międzynarodowego festiwalu, który co roku ma miejsce w Kartaginie.
  Aktywny wypoczynek: Z aktywnego wypoczynku można skorzystac w Tunisie. Tutaj brak takich możliwości
  Życie nocne: z form życia nocnego należy skorzystać w Tunisie. Ponieważ Kartagina jest muzeum, nie występuje tutaj życie nocne
  Komunikacja: dojechać można tutaj komunikacją miejską Tunisu lub autokarem w ramach wycieczki fakultatywnej
  Jedzenie i restauracje: Z jedzenia na terenie ruin Kartaginy można skorzystać w barze w pawilonie przy wyjściu z terenu ruin Kartaginy
  Zdrowie i bezpieczeństwo: nie ma tutaj najmniejszych problemów ze zdrowiem i bezpieczeństwem
  Pogoda: Polecam koniec wrzesnia, kiedy nie panują już takie duże upały i łatwiej zwiedzać ruiny Kartaginy
 • 4.5
  styczeń 2012
  Tunis, stolica Tunezji, miasto warte zwiedzenia Ogólnie: Tunis, stolica Tunezji jest ciekawym miastem, wartym zwiedzenia. Bardzo różni się od europejskich stolic. Brak tu, tak typowych teraz dla Europy, wysokich budynków. Zabudowa jest stosunkowo niska, a wyższe budynki to hotele lub
  gmachy instytucji. Nowoczesna zabudowa, a wręcz całe nowoczesne miasteczko, powstało na części osuszonego Jeziora Tuniskiego. Główna osią Tunisu jest aleja Habbiba Bourguiby, przy której zabudowa przypomina naszą europejską. Srodkiem alei przebiega ciąg spacerowy. Szkoda tylko, że brak tam ławeczek, aby przez chwilę odpocząć po spacerze. Na początku ciągu spacerowego znajduje się wieża zegarowa, miejsce spotkań młodzieży. Idąc od wieży zegarowej w kierunku mediny, po lewej stronie zobaczymy budynek Teatru Narodowego, a po prawej stronie ciekawą architekturę katedry Sw. Wincentego a Paulo. W Tunisie zwraca uwagę duża liczba policjantów na ulicach i skrzyżowaniach, którymi nie przejmują się piesi, przechodząc obok nich na czerwonym świetle. Ruch pojazdów też budzi zdziwienie. Nie wszyscy przestrzegają przepisów, a jazda motorowerem pod prąd jest tutaj normalnym obyczajem. Mimo tego nie widziałem wypadków w ruchu pojazdów. Zwiedzając dzielnice oddalone od centrum można zobaczyć budowane przez Tunezyjczyków domy. Jest to często zabudowa szeregowa zlokalizowana przy niesamowicie wąskich uliczkach. Większość tych domów nigdy nie jest kończona z kilku powodów. Nie płaci się podatków od niezakończonych budów, brak środków na szybką budowę i pozostawia się elementy konstrukcji (pręty zbrojeniowe) na przyszłą dobudowę piętra przez członków rodziny. Sprawia to wrażenie niesamowitego bałaganu.
  Atrakcje turystyczne: Teatr Narodowy, Katedra Sw. Wincentego, medina, aleja Habbiba Bourguiby, brama Bab el Bahar, Wielki Meczet Oliwny. Warto przy okazji pobytu w Tunisie zwiedzić muzeum w Bardo (unikatowa w skali światowej kolekcja mozaik z czasów rzymskich), ruiny Kartaginy (jest dawną stolicą potężnego państwa punickiego. To jedno z najsłynniejszych i najbardziej romantycznych miejsc starożytności) oraz miasteczko Sidi Bou Said (uważane za najpiękniejszą miejscowość Tunezji, którą upodobali sobie artyści, a zwłaszcza malarze. Na opadającym w kierunku morza stoku wzgórza, przy wąskich uliczkach stoją białe domki z pomalowanymi na niebiesko drzwiami i okiennicami, oraz kratami i balkonami z kutego żelaza. Jest tu sławna kawiarnia Cafe des Nattes oraz meczet, do którego wstęp mają tylko muzułmanie)
  Aktywny wypoczynek: samo zwiedzanie atrakcji Tunisu oraz okolic dostarcza możliwości aktywnego wyżycia się
  Życie nocne: Tunis, będąc stolicą Tunezji dostarcza wielu możliwości życia nocnego. Można skorzystać z teatru, odwiedzić liczne lokaliki. W stosunku do stolic europejskich, Tunis mozna pod tym względem zaliczyć do bardzo spokojnych miast
  Komunikacja: ponieważ Tunis jest miastem stołecznym, nie ma tytaj problemu z komunikacją. Można korzystać z licznych taksówek, z tramwajów, linii metra
  Jedzenie i restauracje: z jedzeniem w Tunisie nie ma najmniejszego problemu. Może on wystąpić tylko w czasie ramadanu
  Zdrowie i bezpieczeństwo: W Tunisie występuje pełne zaplecze medyczne (szpitale, przychodnie, apteki). Nie występują tutaj problemy ze zdrowiem (należy tylko unikać picia wody z kranów), a miasto należy do bezpiecznych
  Pogoda: Z uwagi na upały w sezonie, polecam koniec września na wyjazd do Tunezji.
  Plaża: Północne przedmieście Tunisu to 20 kilometrów plaż
 • 4.0
  styczeń 2012
  Ciekawe miasto.
 • 3.7
  styczeń 2012
  Tunis-Ezzahra Ogólnie: Cicha miejscowość pod Tunisem. znajduje się tam meczet, kilka sklepów, raz w tygodniu targowisko, kafejki, restauracje.
  Atrakcje turystyczne: Chyba największą atrakcją jest sama ludność miejscowa,ale można także spędzić czas w małym wesołym
  miasteczku. Raczej cicha okolica.
  Aktywny wypoczynek: Oprócz hotelowych basenów niedaleko jest do ładnych gór,na które warto sie wspiąć choć w upały nie polecam.
  Życie nocne: Tamtejsze nocne kawiarenki, herbata i szisza, dyskotek i hałaśliwych miejsc nie ma.
  Komunikacja: Liczne taksówki, minibusy, a także regularny,tani i punktualny co do minuty pociąg za śmieszne pieniądze.
  Jedzenie i restauracje: Pizzerie,restauracje z tunezyjskimi potrawami oraz wiele ciastkarni.
  Zdrowie i bezpieczeństwo: Bezpieczny kraj, jeśli sie nikogo nie zaczepia. Specyficzna kultura islamu. Generalnie wszyscy przyjaĽnie nastawieni na turystów.
  Pogoda: Tunezję można zwiedzać przez cały rok. Latem temperatura się waha od 28- 36 stopni, natomiast zimą około 18 stopni. Należy pamiętać,że w połowie paĽdziernika zaczyna się ramadan!
  Plaża: Piaszczysta, dużo muszli, dosyć szeroka. Co bardzo cenne to to,ze w Ezzahra plaża jest zawsze pusta i tylko dla Ciebie.
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY