Sewilla - Przewodnik

<strong>Sewilla - informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Sewilli

Dzisiaj, 19.4 26°C
Sewilla - informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 660 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 00003495
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 112
Pierwsza pomoc: 112
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Sewilla: 12.00
Komunikacja miejska:
Autobus: stanowi podstawowy środek komunikacji miejskiej, centrum miasta można z łatwością przejść pieszo
Adres informacji turystycznej: Av. Constitutión 21 B

Historia

Za legendarnego założyciela miasta Sewilla uchodzi Herkules. Z pewnością miasto posiada korzenie starożytne. Istniało już podczas kolonizacji fenickiej. W czasach rzymskich było głównym miastem prowincji Hiszpanii i Ulterior. Wraz z upadkiem imperium w 411 r. Sewilla dostała się pod panowanie Wizygotów. W 717 r. została zdobyta przez Maurów.

Sewilla w ten sposób stała się częścią arabskiego Al Andaluz, czyli kraju zachodniego, wchodzącego w skład Kalifatu Bagdadzkiego. Ustępowała znaczeniu sąsiedniej Kordowie, która w X wieku stała się stolicą Zachodniego Cesarstwa Islamskiego. Po jego rozpadzie w 1013 r. Sewilla stała się samodzielną stolicą muzułmańskiego królestwa - taifas. Osłabione i podzielone państwa islamskie nie mogły powstrzymać naporu rycerstwa chrześcijańskiego. Sewilla zwróciła się o pomoc do berberyjskich Almorawidów z Afryki północnej. Wkrótce zastąpili ich Almohadzi. W Sewilli utworzyli stolicę swojego królestwa. Nie powstrzymało to rekonkwisty. Po klęsce pod Las Navas de Tolosa muzułmanie łatwo ulegli wojskom chrześcijańskim. W 1248 r. Sewillę zdobył król Kastylii Ferdynand III Święty.

W 1492 r. z Sewilli wypłynął Krzysztof Kolumb. Odkrycie Ameryki było wydarzeniem przełomowym dla miasta. Stało się ono jedynym portem obsługującym handel z Nowym Światem. Dzięki temu miasto szybko się wzbogaciło i uchodziło za najpiękniejsze nie tylko w Hiszpanii ale w całej Europie. Dopiero z czasem, gdy rzeka Gwadalkiwir uległa zamuleniu, nie pozwalając dopływać do Sewilli statkom morskim, funkcje portu przejął Kadyks.

Sewilla pozostaje jednak głównym miastem Andaluzji. W 1992 roku hucznie obchodzono w mieście 500 - lecie wyprawy Kolumba. Z tej okazji w mieście odbyła się światowa wystawa Expo.


Główne atrakcje

Z czasów, gdy Sewilla była stolicą jednego z ostatnich królestw arabskich na półwyspie iberyjskim pozostała jedna, ale bardzo charakterystyczna budowla. Jest to Giralda, czyli dawny minaret nieistniejącego meczetu z XII wieku, wzniesionego przez Almohadów. Podobny można zobaczyć w Rabacie w Maroku. Należy do najznamienitszych budowli islamskich na świecie. Na górę można wejść po 35 nachylonych rampach na tyle szerokich, by mogło się minąć dwóch konnych strażników. Wieża stanowi dziś dzwonnice katedry, wzniesionej w XV wieku na miejscu dawnego meczetu. Katedra w Sewilli jest większa od bazyliki św. Piotra w Rzymie. Olbrzymie, pięcionawowe założenie posiada długość 42 m i mogłoby zmieścić w sobie mniejszy kościół. Wynika to z założenia budowniczych, którzy postanowili wznieść "gmach tak ogromny, izby mówiono, ze stawiali go szaleńcy". Wewnątrz znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba, jeden z trzech na świecie.

Tuz obok wznosi się Alkazar. Zamek był siedziba muzułmańskich władców Sewilli. Po rekonkwiście, w XIV wieku Alkazar stal się ulubionym miejscem króla Pedro Okrutnego. Zamieszkał w nim wraz ze swoja kochanka Maria de Padilla. Zatrudnił budowniczych z mauretańskiej Grenady, którzy przebudowali zamek na wspaniała rezydencje. Jest to jeden z najlepszych przykładów stylu mudéjar - rozwiniętego przez Maurów pracujących pod rządami chrześcijan.

W kierunku południowo - wschodnim, poza nastrojowymi uliczkami i patiami starego miasta leży Plaza de Espana. Ta zadziwiająca, bajkowa budowle z licznymi fontannami, wykładana kaflami azulejos zbudowano jako centrum Targów Amerykańskich, do których nigdy nie doszło. Interesującym obiektem jest pobliska dawna Fábrica de Tabacos, z tej racji, ze w niej rozpoczyna się akcja Carmen Bizeta. Nad Gwadalkiwirem wznosi się Wieża Złota - Torre del Oro. Przechowywano w niej złoto przywożone do Sewilli z Ameryk.


Muzea i galerie.

Muzeum Archeologiczne - leży w Parque de María Luisa. Wewnątrz szereg eksponatów z wykopalisk z pobliskiej rzymskiej Italiki oraz unikalna statuetka fenicka bogini Astarte - Tanit.
Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bella Artes), Plaza de Armas - do najciekawszych obrazów należą portret syna El Greca i prace Murilla, Zurbarana i Ribery..


Zakupy

Większość ciągów i centrów handlowych znajduje się w śródmieściu. Można tu także nabyć różne wyroby rzemiosła, będące dobrą pamiątka z Sewilli. Najtańsze można kupić w sklepach Todo a Cien Pesetas ("wszystko za 100 pesetów"). Z win dobrze jest kupić słynna cherry z pobliskiego Jerez de la Frontiera. Pchli targ odbywa się w czwartki rano na c/Ferria i w niedziele przy Alameda de Hércules.


Gdzie zjeść

La Albahaca, Plaza Santa Cruz 29 - restauracja w szczególnie uroczym położeniu, serwuje dania kuchni andaluzyjskiej.
Jalea Real, Sor Angela de la Cruz 37, tel. 4216103 - restauracja wegetariańska, oferuje dużą ilość sałatek i deserów
Freiduría Santana, c/Pureza 61, tel. 4332040 - oferuje wspaniale dania rybne: pescado oraz calamares i gambas (krewetki).
Restaurante-Bar El Barantillo, c/Pavia 12, tel. 4229651 - stosunkowo tania restauracja, w której warto zamówić paellę.


Rozrywka

Sewilla znana jest na świecie ze swych świąt. Największa fiesta to Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, który w Sewilli obchodzony jest bardzo widowiskowo. Ulicami maszerują procesje bractw pokutników. Urozmaicają je saetas - żarliwe hymny w stylu flamenco. Dwa tygodnie później odbywa się Feria de Abril. Cale miasto ogarnia tydzień szaleństwa zabawy i tańca. Do samego rana odbywają się pokazy cyrkowe, walki byków i tance flamenco.
Poza fiesta na koncerty flamenco można wybrać się do kilkunastu lokali w mieście. Do najbardziej znanych należy La Carbonería, c/Levies 18. Profesjonaliści występują w Los Galos przy Plaza Santa Cruz. Z pośród klubów muzycznych oferujących koncerty rocka najwięcej znajduje się w rejonie Plaza Alfalfa i Alameda de Hercules. Do bardziej znanych należy Fun Club przy Alameda oraz El Barón Rampante, c/Arias Montano.

Najwięcej dyskotek i klubów nocnych znajduje się w dzielnicy Triana przy c/Betis. Znana w mieście dyskoteka - pub Poseidon, c/Marques Paradas.

Hiszpania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY