Rzym - Przewodnik

<p>Centrum antycznego świata – <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/rzym/rzym/" target="_blank"><strong>Rzym</strong></a>, niegdyś największy ośrodek Cesarstwa Rzymskiego, dziś stolica <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/" target="_blank">Włoch</a>, ale nie tylko. To miasto, do którego podobno prowadzą wszystkie drogi. Nie ulega wątpliwości, że jest to jedno z najważniejszych miast pod względem ilości i cenności zabytków. Sprawdźmy, co obowiązkowo trzeba zobaczyć, będąc w Rzymie.

Pogoda w Rzymie

Dzisiaj, 18.3 17°C

Centrum antycznego świata – Rzym, niegdyś największy ośrodek Cesarstwa Rzymskiego, dziś stolica Włoch, ale nie tylko. To miasto, do którego podobno prowadzą wszystkie drogi. Nie ulega wątpliwości, że jest to jedno z najważniejszych miast pod względem ilości i cenności zabytków. Sprawdźmy, co obowiązkowo trzeba zobaczyć, będąc w Rzymie.

Lokalizacja i rys historyczny
Rzym położony jest w środkowej części Włoch, w prowincji Lacjum, nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. To czwarte pod względem wielkości miasto Unii Europejskiej. To jednocześnie metropolia o znaczeniu globalnym, a nie tylko europejskim. W granicach Rzymu znajduje się jedno z najmniejszych państw świata, ale o jakże ogromnym znaczeniu – Watykan.
Rzym nazywany jest Wiecznym Miastem albo stolicą świata. Jego historia sięga epoki żelaza, w której na miejscu dzisiejszego Rzymu istniała osada Latynów, usytuowana na szczycie Palatynu, około 800-750 r. p.n.e. Dzięki wykorzystaniu złóż soli wydobywanej z solanek u ujścia Tybru, osada się rozwinęła.

Według legendy Rzym założył Romulus, dokładnie 21 kwietnia 753 r. p.n.e. i tym samym został pierwszym królem miasta. W 44 r. p.n.e. władzę nad Rzymem po obaleniu rządów Senatu objął Gajusz Juliusz Cezar. W 59 r. n.e. w Rzymie po raz pierwszy cesarz Neron zorganizował igrzyska. 5 lat później wybuchł w mieście wielki pożar, który strawił wiele budynków, ale i rozpoczął odbudowę miasta. W 72 roku rozpoczęto budowę Koloseum, a w 125 roku Panteonu. Z czasem imperium rzymskie rozrosło się do gigantycznych rozmiarów. Dziś do najstarszych części miasta należą Pola Marsowe, Forum Boarium, Forum Romanum oraz Via Appia. Najważniejsze zabytki Rzymu
Turyści próbują zobaczyć Rzym podczas jednodniowych wycieczek fakultatywnych, ale tak naprawdę, nawet spędzenie w tym mieście całego tygodnia na wakacjach nie byłoby wystarczające, aby zobaczyć wszystkie jego zabytki.
Do najważniejszych z nich zalicza się oczywiście Koloseum, które jest symbolem miasta. Nazywane jest także Amfiteatrem Flawiuszów. Wybudowano je w 70 r. n.e. z rozkazu Wespazjana. Koloseum miało być areną zmagań olimpijskich gladiatorów, ale odgrywało również rolę areny widowisk przedstawiających m.in. bitwy morskie. Pełniło w pewnym okresie rolę twierdzy. Od 2012 roku trwa remont tej charakterystycznej, rzymskiej budowli. Władze miasta chcą jej przywrócić starożytny wygląd.

Nie mniej charakterystycznym punktem Rzymu jest Plac Wenecki z marmurowym Ołtarzem Ojczyzny, który upamiętnia zjednoczenie Niemiec. W ścisłym centrum Rzymu znajduje się Panteon, jeden z najlepiej zachowanych zabytków rzymskich z czasów cesarstwa. To rzymska świątynia, w której obecnie zorganizowano kościół katolicki. Panteon wieńczy jedna z najpiękniejszych i zarazem największych kopuł na świecie. Z Pola Marsowego z kolei można pójść zobaczyć najsłynniejszą barokową fontannę w Rzymie – osławioną Fontannę di Trevi. Spacerując ulicami Rzymu, na pewno nie jeden raz trafimy na tutejsze place, zwykle ozdobione fontannami lub pomnikami. W drodze na Kapitol, na Piazza del Campidoglio, zaprojektowanym przez samego Michała Anioła w 1550 roku, zobaczymy w centrum posąg Marka Aureliusza, a na tyłach rzeźbę słynnej wilczycy. Do najsłynniejszych zabytkowych placów zalicza się oprócz tego: Navona, Campo de’ Fiori, Farnese czy Piazza di Spagna. Ważną zabytkową budowlą sakralną położoną w Rzymie i sąsiadującą z Watykanem, jest Zamek Świętego Anioła.

Jeśli już będziemy w Rzymie, obowiązkowo trzeba zobaczyć Watykan, wraz z jego zabytkami – Bazyliką św. Piotra, Kaplicą Sykstyńską, Grotami Watykańskimi i ogrodami papieskimi.

Zobacz również:

Włochy na skróty