Evia - Przewodnik

<p>Grecka <strong>Evia</strong>, w Europie znana<strong> bardziej pod nazwą Eubea</strong>, jest drugą pod względem wielkości wyspą w Grecji - ustępuje jedynie szczególnie <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/kreta/" target="_self">popularnej wśród turystów Krecie</a>. Liczy 3654 km2 powierzchni i 180 km długości, zaś jej linia brzegowa ma 680 km. Evia położona jest w zachodniej części Morza Egejskiego, a od kontynentalnej Grecji oddziela ją wąska zatoka Eubejska Północna i Eubejska Południowa oraz Cieśnina Ewripos, nad którą przewieszony jest most. Na północy Evię oddziela od kontynentu Cieśnina Trikeri, a od wyspy Andros - Cieśnina Kafirejska. Krajobraz wyspy jest malowniczy, a wybrzeże urozmaicone.

Pogoda w Evii

Dzisiaj, 29.3 22°C

Grecka Evia, w Europie znana bardziej pod nazwą Eubea, jest drugą pod względem wielkości wyspą w Grecji - ustępuje jedynie szczególnie popularnej wśród turystów Krecie. Liczy 3654 km2 powierzchni i 180 km długości, zaś jej linia brzegowa ma 680 km. Evia położona jest w zachodniej części Morza Egejskiego, a od kontynentalnej Grecji oddziela ją wąska zatoka Eubejska Północna i Eubejska Południowa oraz Cieśnina Ewripos, nad którą przewieszony jest most. Na północy Evię oddziela od kontynentu Cieśnina Trikeri, a od wyspy Andros - Cieśnina Kafirejska. Krajobraz wyspy jest malowniczy, a wybrzeże urozmaicone.

Występują tu zarówno strome klify i skaliste wybrzeża, jak i piaszczyste plaże zapraszające do wypoczynku turystów, którzy przyjeżdżają na Evie na wakacje. Wschodnie wybrzeże jest dzikie i niedostępne, zaś zachodnie - zagospodarowane przez hotele i kurorty nadmorskie. W 80 proc. powierzchnię Evii zajmują tereny górzyste, a najwyższy szczyt to Dirfis - o wysokości 1743 m n.p.m. Mieszkańcy uprawiają oliwki, figi, pszenicę i bakłażany. Na wyspie jest bujna roślinność, która może zachwycać przyjezdnych. Rosną tu kasztany, pinie, platany i jodły.

Historia wyspy ukształtowała jej dzisiejszy charakter. Według mitologii, powstała po uderzeniu trójzębem Posejdona podczas burzliwej kłótni z bogiem bogów - Zeusem. Oderwała się ona od Tesalii. Już w starożytności była obiektem pożądania kolejnych władców. W średniowieczu należała do Bizancjum, następnie podbili ją Wenecjanie, którzy nadali jej nazwę Nagroponte. Przez 400 lat znajdowała się pod panowaniem Turków, aby w 1830 roku zostać przyłączona do wolnej Grecji. Obecnie, pomimo świetnych warunków naturalnych, Evia nie jest popularnym ośrodkiem turystycznym. Panuje tu znacznie mniejszy ruch w czasie wakacji niż na Krecie. Zachowała wyspiarski charakter - żyje się tu spokojnie, w zgodzie z naturą. Będzie ona doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Grecji, zwłaszcza portu Pireus, Aten czy Delf. Można wybrać się na wycieczkę po wyspach Zatoki Sarońskiej, m.in. do Eginy, słynącej z produkcji pistacji, do Poros w pobliżu Peloponezu lub na Hydrę.

Stolicą wyspy jest Chalikida (Chalis), gdzie wybudowano dwa mosty łączące wyspę z Grecją Kontynentalną. Miasto jest pięknym, nowoczesnym ośrodkiem, w którym można zobaczyć m.in. dawny meczet Emir Jade, a w nim muzeum. Atrakcją jest kościół Agia Paraskewi oraz Muzeum Archeologiczne. Idealnym miejscem na spędzenie spokojnych wakacji z rodziną jest Rovies, wioska w odległości 95 km od stolicy.

Drugim co do wielkości miastem Evii jest Eretria, jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych wyspy. Można tu spędzić wczasy w pięknych, dobrych hotelach i na piaszczystych plażach. W mieście znajduje się nadmorska promenada, przy której funkcjonuje niezliczona liczba sklepów, barów, klubów i restauracji. Wczasowicze, którzy lubią zwiedzać, w Eretrii znajdą ruiny amfiteatru, fragmenty antycznego miasta, czy Muzeum Archeologiczne i łaźnię w pobliżu portu. Na południowym wschodzie od miasta można zobaczyć świątynię Izydy oraz wczesnochrześcijańską bazylikę Agia Kyriaki. W celach uzdrowiskowych wyspę Evię i jej miejscowość Edipos odwiedzają pacjenci, chcący skorzystać z kąpieli w gorących źródłach o właściwościach leczniczych. Jednym z najpiękniejszych miasteczek wyspy jest Limni, z klasztorem Agios Nikolau, który został wybudowany w VII-VIII wieku, w miejscu wcześniejszej świątyni poświęconej bogowi mórz - Posejdonowi.

Dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu wyspa oferuje doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu lub wędrówek górskich.


Opinie : w Evii

4,0
Eretria gosc
Eretria Ogólnie: Dojazd autobusem rejsowym, brak możliwości dojścia na pieszo z uwagi na duży ruch pojazdów, miejscowość niezbyt schludna, brak promenady.
Atrakcje turystyczne: Możliwość przeprawy promowej na kontynent.
Aktywny wypoczynek: Nie znam.
Pogoda: Byliśmy w maju a temperatura wynosiła 30stopni.

Grecja na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY