Monastir - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/tunezja/" target="_blank">Tunezja</a> jest wakacyjnym rajem dla turystów. Ma do zaoferowania nie tylko przepiękne, szerokie, piaszczyste plaże i kurorty, ale i liczne zabytki. Można je znaleźć między innymi w <strong>Monastirze</strong>.

Pogoda w Monastirze

Dzisiaj, 24.4 17°C

Tunezja jest wakacyjnym rajem dla turystów. Ma do zaoferowania nie tylko przepiękne, szerokie, piaszczyste plaże i kurorty, ale i liczne zabytki. Można je znaleźć między innymi w Monastirze.

Położenie miejscowości
Monastir, nazywany Monastyrem czy Al-Munastirem, to miasto portowe znajdujące się w środkowej części wschodniego wybrzeża Tunezji. Tylko 15 km dzieli je od popularnego Sousse. Nazwa miasta wywodzi się od chrześcijańskiego klasztoru. Historia Monastiru
W dawnych czasach Monastyr, ze względu na swoje nadmorskie położenie, był ważnym punktem wypadowym dla rzymskich cesarzy podczas ich afrykańskich eskapad. Jego historia sięga czasów fenickich i rzymskich. W średniowieczu, za panowania dynastii Aghlabidów przeżywało prawdziwy rozkwit. Z czasem podupadło, a dziś jest niewielkim miastem liczącym niespełna 100 tys. mieszkańców. To właśnie tu urodził się pierwszy prezydent niepodległej Tunezji - Habiba Burgiby.

Atrakcje miasta
W okresie odzyskania przez Tunezję niepodległości intensywnie przebudowywano Monastir, co pociągnęło za sobą konieczność wyburzenia sporej części murów medyny, ale do dziś zachował się okazały kompleks zabudowań - Ribat Harthema. Obejmuje sale, wieże, schody i korytarze wybudowane w 796 roku. Celem ribatu była ochrona wybrzeża i wnętrza kraju przed wrogami. Z boku dziedzińca ribatu znajduje się sala modlitw, przekształcona na muzeum prezentujące sztukę islamską. Można tu podziwiać medynę, w której zachowały się fragmenty typowej arabskiej zabudowy, z małymi sklepikami. Niektóre bramy miejskie medyny pochodzą nawet z XV wieku - Bab Tunis i Bab elGharbi. Z ribatem sąsiaduje Wielki Meczet z minaretem o podstawie kwadratu. Z kolei nad samym Monastyrem górują minarety mauzoleum Burgiby, którego pochowano w tym miejscu w 2000 roku.

Jako kurort nadmorski Monastir nie może narzekać na brak turystów. Dostępne są tu przepiękne hotele i pełna infrastruktura turystyczna. Atrakcją dla turystów jest marina oraz dwa nowoczesne pola golfowe. Do Monastyru łatwo można dotrzeć samolotem.

Zobacz również:

Opinie : w Monastirze

4,0
Monastir andi53
Monastir mauzoleum i medina Ogólnie: Jednym z ciekawszych miejsc związanych ze współczesną historią Tunezji jest mauzoleum pierwszego prezydenta niepodległego kraju. Rzucająca się z oddali w oczy złocona kopuła mauzoleum sprawia niesamowite wrażenie. Również dojście do mauzoleum jest licznie odwiedzanym miejscem tunezyjczyków. W odróżnieniu od medyny, panuje tutaj spokój i nie ma handlu. Ulice miasta, zwłaszcza nadmorska droga dojazdowa jest bardzo urokliwa, co rusz zmieniają się widoki na morze i kompleksy hotelowe. W pobliżu mauzoleum i starej warowni znajduje się urokliwa zatoka morska. Miasto nie przystosowane dla osób niepełnosprawnych, wysokie krawężniki przy chodnikach jak w całej Tunezji. Publiczne WC raczej dla osób odważnych.
Atrakcje turystyczne: Oprócz mauzoleum, godnym uwagi, zwłaszcza na egzotykę miejsca jest miejscowy bazar, medyna. Rozlokowany w obrębie starych murów miasta spełnia dziś rolę wielkiego targowiska i bazaru. W pobliżu znajduję się stary ribat, czyli warowny zespół budynków strzegący bezpieczeństwa miasta i ich mieszkańców przed najeĽdzcami. Więcej szczegółów dotyczących tego miasta można znaleĽć w przewodnikach, gdyż tygodniowy pobyt nie pozwalał na zbyt dogłębne poznanie wszelkich atrakcji tego miasta a zwłaszcza poznania uroków życia nocnego.
Aktywny wypoczynek: W okresie marzec 2009 brak było jeszcze atrakcji dla aktywnego spędzenia czasu, to tak jak pobyt w styczniu nad Bałtykiem
Życie nocne: Brak czasu na zapoznanie się z życiem nocnym.
Komunikacja: Dojazd bezproblemowy z hotelu autobusem linii 52A lub 52B. Oprócz tego dostępne w każdej chwili taksówki, zatrzymują się i oferują przejazd. Oczywiście bezwzględne jest targowanie się i ustalenie ceny za przejazd. Powrót do hotelu 4 osób kosztował nas 4TD + 1TD napiwku na kawę dla kierowcy. Być może ceny są relatywnie niskie w tym martwym turystycznie okresie.
Jedzenie i restauracje: Wiele małych knajpek w stylu naturalnym serwujące znakomitą zieloną herbatę, kawę i fajkę wodną. Nie korzystaliśmy z knajpek przeznaczonych dla turystów lecz z lokali gdzie przebywają rdzenni mieszkańcy. Za herbatę z ciastkiem zapłaciliśmy 1,5 TD od osoby. Możliwość zjedzenia lokalnych specjałów - kuskus z baraniną.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Brak kontaktu ze służbą zdrowia
Pogoda: Dla odpoczynku psychicznego i zaznania spokoju pokres wiosny i zimy. Dla pełni szaleństw i korzystania z atrakcji dla turystów, pogody i słońca okres letnio jesienny

Tunezja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY