Polska - Przewodnik

<p><strong>Polska </strong>jest pięknym krajem, o wielu walorach turystycznych i krajoznawczych. Położenie w centralnej Europie sprawia, że Polska łączy świat Zachodu ze światem Wschodu kontynentu. Jest od 2004 roku członkiem Unii Europejskiej. Zamieszkuje ją prawie 38,5 mln ludzi. Lokalizacja pomiędzy Morzem Bałtyckim a Sudetami i Karpatami, w dorzeczu Wisły i Odry sprawia, że Polska jest mocno zróżnicowana pod względem geograficznym. Na południowych jej krańcach panuje krajobraz górski, im dalej ku północy zmienia się on na wyżyny i niziny, a później przechodzi w krainę nadmorską.

Pogoda w Polsce

Dzisiaj, 29.3 17°C

Polska jest pięknym krajem, o wielu walorach turystycznych i krajoznawczych. Położenie w centralnej Europie sprawia, że Polska łączy świat Zachodu ze światem Wschodu kontynentu. Jest od 2004 roku członkiem Unii Europejskiej. Zamieszkuje ją prawie 38,5 mln ludzi. Lokalizacja pomiędzy Morzem Bałtyckim a Sudetami i Karpatami, w dorzeczu Wisły i Odry sprawia, że Polska jest mocno zróżnicowana pod względem geograficznym. Na południowych jej krańcach panuje krajobraz górski, im dalej ku północy zmienia się on na wyżyny i niziny, a później przechodzi w krainę nadmorską.

Sąsiadami Polski są: Rosja, Litwa, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Czechy i Niemcy. Północną granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Dzieli się na 16 województw, w skład których wchodzi 66 miast na prawach powiatu i 314 powiatów. Najmniejszą jednostką administracyjną Polski jest gmina, która może mieć charakter miejski, miejsko-wiejski lub wiejski.

Liczne atuty sprawiają, że wakacje w Polsce są coraz bardziej atrakcyjnym sposobem spędzania urlopu nie tylko przez rodzimych turystów. Podróżują do nas turyści z całego świata, a i Polacy chętnie migrują w obrębie własnej ojczyzny, odkrywając jej uroki.

Na Dolnym Śląsku, ze stolicą we Wrocławiu można zobaczyć tajemnicze zabytki architektoniczne, zamki, pałace, kurorty i uzdrowiska, a także obiekty sakralne. W województwie kujawsko-pomorskim znajdują się zabytki prasłowiańskie i wiele atrakcji przyrodniczych. Centrum regionu jest Toruń, z przepiękną Starówką, gdzie usytuowany jest Ratusz z XIV wieku. W województwie lubelskim, pomiędzy Wisłą a Bugiem, można poczuć się jak w innej epoce. W dalszym ciągu są tu żywe obyczaje starosłowiańskie. Warto odwiedzić Zamość i zobaczyć Stare Miasto, wpisane na listę UNESCO, albo wybrać się na rejs po Wiśle do Kazimierza - pięknego miasta uzdrowiskowego. W woj. lubuskim można spacerować po bezkresnych lasach, podziwiać faunę i florę Rezerwatu Słońskiego czy zwiedzać zabytki, m.in. zamek w Łagowie. Poprzemysłowe woj. łódzkie dziś jest nowoczesnym regionem Polski, gdzie wypoczywać można chociażby w uzdrowisku termalnym w Uniejowie.

Województwo małopolskie to przede wszystkim Kraków - dawna stolica Polski, pozostająca centrum życia kulturalnego kraju. Stąd już niedaleko do Tatr, Zakopanego i licznych górskich kurortów, które tętnią życiem w zasadzie przez cały rok. Można wybrać się także na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce lub w Bochni, albo odwiedzić miejsce pamięci i historii - obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i Brzezince.

W województwie mazowieckim sercem regionu i samej Polski jest Warszawa, gdzie Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO. W opolskim z kolei można zapoznać się bliżej z bogactwem kulturowym czy wybrać się do opolskiego ZOO. Na Podkarpaciu turyści wypoczywają aktywnie, chodząc po górach lub korzystając w czasie zimy ze świetnie przygotowanych tras narciarskich. Bieszczady na Podkarpaciu to jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych regionów Polski.

Na Podlasiu znajdują się urocze miejscowości uzdrowiskowe i Puszcza Białowieska, tchnąca spokojem. Na Śląsku z kolei można podziwiać zabytki techniki, zwiedzić Muzeum Browaru w Tychach, albo wybrać się do znakomitych restauracji w Katowicach. To także tu pielgrzymi z całej Polski, jak i ze świata zmierzają ku Jasnej Górze - klasztorowi paulinów w Częstochowie.

Kolejna atrakcja Polski to Góry Świętokrzyskie, gdzie nadal żywe są pradawne legendy. W województwie warmińsko-mazurskim można pożeglować i odpocząć nad pięknymi jeziorami.

Najważniejszym pod względem turystycznym regionem Polski jest Pomorze i województwo zachodniopomorskie, gdzie nie brakuje kurortów nadmorskich, m.in. Sopot, Gdańsk, Gdynia, Łeba czy Mielno. Dla strudzonych plażowaniem pozostaje wizyta np. na zamku w Malborku czy zwiedzanie Szczecina. 

Zobacz również:

Opinie o miastach w Polsce

5,0
Ustka PaPrYK
Ustka to co prawda nie Korsyka czy Hawaje, ale można chociaż na weekend poczuć się w tym miejscu w Polsce jak w ekskluzywnym hotelu na egzotycznej wyspie! Hotel zadbany, ogromny, w bliskiej odległości od morza z znakomitą obsługą i świetnym wyposażeniem. Na pewno będziemy chcieli znów tam wrócić za rok.

Polska na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY