Beskidy - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/" target="_blank">W Polsce</a> nie brakuje przepięknych terenów górskich, które stwarzają okazję do wypoczynku w doskonałym mikroklimacie, do uprawiania turystyki pieszej, ale i do kontemplowania dziewiczej przyrody właściwej dla poszczególnych partii gór. <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/beskidy/" target="_blank"><strong>Beskidy</strong></a> są tego najlepszym przykładem. To cudowny region w południowej Polsce, który obejmuje kilka pasm górskich znajdujących się w Karpatach zewnętrznych.

Pogoda w Beskidach

Dzisiaj, 28.3 7°C

W Polsce nie brakuje przepięknych terenów górskich, które stwarzają okazję do wypoczynku w doskonałym mikroklimacie, do uprawiania turystyki pieszej, ale i do kontemplowania dziewiczej przyrody właściwej dla poszczególnych partii gór. Beskidy są tego najlepszym przykładem. To cudowny region w południowej Polsce, który obejmuje kilka pasm górskich znajdujących się w Karpatach zewnętrznych.

Lokalizacja Beskidów
Swoim zasięgiem Beskidy obejmują górzyście ukształtowany teren pomiędzy rzeką Beczwą na zachodzie, w Czechach, a rzeką Czeremosz na Ukrainie, na wschodzie. Beskidy liczą sobie około 600 km długości oraz od 50 do 70 km szerokości. Są najmłodszymi górami w Polsce, o charakterze alpejskim - właśnie w tym okresie, około 20 mln lat temu się wypiętrzyły.

Podział pasm górskich
Beskidy nie są jednolitym obszarem geograficznym, ale dzielą się na kilka pasm i obszarów górskich, wśród których należy wymienić:

  • Beskid Mały - najwyższy szczyt Czupel o wysokości 933 m n.p.m.,
  • Beskid Makowski - najwyższy szczyt Lubomir o wysokości 904 m n.p.m.,
  • Beskid Sądecki - najwyższy szczyt Radziejowa o wysokości 1262 m n.p.m.,
  • Beskid Śląski - najwyższy szczyt Skrzyczne o wysokości 1257 m n.p.m.,
  • Beskid Śląsko-Morawski - najwyższy szczyt Łysa Góra o wysokości 1324 m n.p.m.,
  • Beskid Wyspowy - najwyższy szczyt Mogielica wznoszącym się na wysokość 1170 m n.p.m.,
  • Beskid Żywiecki - najwyższy szczyt Babia Góra o wysokości 1725 m n.p.m., tzw. „Królowa Beskidów”,
  • Gorce - najwyższy szczyt Turbacz o wysokości 1310 m n.p.m.,
  • Kotlina Rabczańska,
  • Kotlina Żywiecka.
Turystyka piesza w Beskidach jest znakomicie rozwinięta, dzięki dobrze oznaczonym szlakom turystycznym o różnym stopniu trudności. Najwyższe szczyty Beskidów mogą zdobywać nawet mało wprawieni wspinacze, ponieważ podejścia nie są zbyt strome, ale zawsze należy zaopatrzyć się przy tym w odpowiednie obuwie.
Natura w Beskidach jest chroniona na wiele różnych sposobów. Między innymi dzięki utworzonym na tych terenach parkom narodowym, wśród których wymienić należy:
  • Babiogórski Park Narodowy,
  • Bieszczadzki Park Narodowy,
  • Gorczański Park Narodowy,
  • Magurski Park Narodowy,
  • Park Narodowy Połoniny na Słowacji.

Kurorty górskie w Beskidach
Chcąc zatrzymać się w Beskidach choć na parę dni, warto wybrać jedną z tutejszych miejscowości, takich jak Wisła, Ustroń, Szczyrk czy Koniaków i Istebna. Wszystkie są urokliwie położonymi miejscowościami, które oferują turystom wiele rozrywek. Można je potraktować też jako bazę wypadową do zwiedzania okolicznych zabytków i ciekawych miejsc.

Atrakcje dla dużych i małych
Zimą w Beskidach nie sposób się nudzić. Rozrywkę zapewniają liczne stoki narciarskie i snowboardowe. Latem, wiosną i jesienią czekają na turystów inne atrakcje, np. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, gdzie można obcować z dziką naturą, wjazd wyciągiem krzesełkowym na Czantorię czy kolejką na Górę Parkową w Krynicy. Dla chętnych pozostaje też picie wód mineralnych w Krynicy-Zdroju, Muszynie czy Piwnicznej-Zdroju. W takich miejscach mikroklimat sprzyja łagodzeniu dolegliwości dolnych i górnych dróg oddechowych. W Beskidzie Żywieckim godny uwagi jest Żywiec, gdzie znajduje się Muzeum Browaru.

Zobacz również:

Polska na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY