Dania - Przewodnik

<p>Dania słynie w Europie i na całym świecie z wielu rzeczy - wśród dzieci i wielu dorosłych z klocków Lego, produkowanych w Billund oraz z „Baśni” Andersena. Wśród turystów z kopenhaskiego zamku oraz syrenki w Kopenhadze, a wśród miłośników filmów z Gangu Olsena.  Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o <a href="https://www.travelplanet.pl/wycieczki-objazdowe/dania/" target="_blank"><strong>Danii</strong></a>?

Pogoda w Danii

Dzisiaj, 28.3 8°C

Dania słynie w Europie i na całym świecie z wielu rzeczy - wśród dzieci i wielu dorosłych z klocków Lego, produkowanych w Billund oraz z „Baśni” Andersena. Wśród turystów z kopenhaskiego zamku oraz syrenki w Kopenhadze, a wśród miłośników filmów z Gangu Olsena.  Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Danii?

Półwysep Jutlandzki i wyspy
Dania nie leży na Półwyspie Skandynawskim, ale paradoksalnie jest zaliczana do krajów skandynawskich. Jest najmniejszym z państw nordyckich i zajmuje cały obszar Półwyspu Jutlandzkiego oraz 443 wysp, z czego 76 jest zamieszkanych. Do Danii należy Grenlandia oraz Wyspy Owcze. Stolica Danii - Kopenhaga leży na wyspie Sjaelland.

Turyści szczególnie upodobali sobie jedną z duńskich wysp - Bornholm, choć klimat panuje tu dosyć surowy, z niskimi temperaturami. Za to Bornholm kusi niesamowitymi widokami. W północno-zachodniej części wyspy znajduje się wysoka, granitowa turnia - Jons Kapel. Turyści odwiedzają tzw. Rajskie Pagórki, nazywane po duńsku Paradisbakkerne, czyli formacje szczelinowe w skałach. Na krańcach północnych wyspy znajduje się Hammeren, bardzo urokliwy zakątek z pięknymi widokami. Warto zobaczyć też największy w Skandynawii kompleks ruin zamkowych - Hammershus. Na wyspie Bornholm znajduje się wiele kurortów turystycznych. Dania poza tym dysponuje ponad 7000 km linii brzegowej, z wieloma plażami, fiordami i zatokami. Można tu uprawiać m.in. surfing i windsurfing.

Przodkowie Duńczyków - Wikingowie
Naród duński wywodzi się od Wikingów - agresywnego, walecznego narodu, który żył z grabieży, na ogromnych statkach. Ślady praprzodków Wikingów są widoczne m.in. w Jelling, niedaleko Vejle, w środkowej Danii. Znajdują się tam kamienie runiczne i kurhany z dawnych czasów. Przed wejściem do kościoła z XII wieku znajdują się dwa kamienie runiczne z X wieku z tekstem w alfabecie runicznym. Kamień Gorma Starego - wikinga jest starszy i mniejszy. Pozostawił go w 955 roku król Danii Gorm Stary, zaś większy kamień pozostawił po sobie Harald Sinozębny w 965 roku.

Legoland w Billund
Miasteczko zbudowane w całości z klocków Lego, z okazjonalnymi ekspozycjami i całkiem pokaźnym parkiem rozrywki - tak prezentuje się Legoland w Billund, gdzie znajduje się macierzysta siedziba tej słynnej marki produkującej klocki z tworzywa sztucznego.
Legoland jest bodajże największą, nowoczesną atrakcją Danii. Park zbudowano z kilku milionów klocków firmy Lego. Niedaleko Legolandu mieści się Park Safari w Givskud, gdzie żyje kilka tysięcy zwierząt wielu gatunków.

Dziewicza przyroda w Skagen
Jednym z najpiękniejszych regionów Danii, stworzonym do podziwiania tutejszej przyrody, jest Skagen, obejmujący bezkresne wrzosowiska i strome, zbudowane z wapieni klify. W regionie znajduje się wyspa Limfjorden, gdzie mieści się Park Jasperhus, słynący z tego, że rośnie tu pół miliona kwiatów. Zwiedzający park mogą zobaczyć ogromne akwaria, a także podziwiać w naturze egzotyczne ptaki i inne zwierzęta.

W szekspirowskim zamku
W regionie Zelandii w Danii znajduje się niewielkie, średniowieczne miasteczko Helsingor, którego największą atrakcją jest XVI-wieczny zamek Kronborg. To właśnie w nim sam William Szekspir osadził akcję swojego dzieła „Hamlet”. Twierdzę budowano od 1420 roku, a rozbudowano w latach 1574-1585.
Obowiązkowym punktem zwiedzania Danii jest Kopenhaga - stolica, gdzie znajduje się najwięcej słynnych duńskich zabytków, w tym: pałac Amalienborg, kościół Fryderyka, Rosenborg (pałac i zamek) czy ogrody Tivoli.


Dania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY