Korcula - Przewodnik

<p>Największym ośrodkiem miejskim i stolicą chorwackiej <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/wyspa-korcula/" target="_blank">wyspy Korčula</a></strong> jest miasto o tej samej nazwie. Mieszka tu około 6 tys. osób, a miasto położone jest w północno-wschodnim krańcu wyspy, nad rozłożystym wybrzeżem, w <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/dalmacja-poludniowa/" target="_blank">Południowej Dalmacji</a>.

Pogoda w Korculi

Dzisiaj, 24.4 14°C

Największym ośrodkiem miejskim i stolicą chorwackiej wyspy Korčula jest miasto o tej samej nazwie. Mieszka tu około 6 tys. osób, a miasto położone jest w północno-wschodnim krańcu wyspy, nad rozłożystym wybrzeżem, w Południowej Dalmacji.

Korčula - nowe i stare miasto
W skład miasta Korčula, na wyspie pod tą samą nazwą, wchodzi stare miasto, ulokowane na owalnym półwyspie, barokowe przedmieście wyrosłe bezpośrednio pod starożytnymi murami, jak i nowsze dzielnice, tworzące kolejne osiedla: Żrnovo, Pupnat, Čara i Račišće.

Historia Korčuli

Już w X wieku naszej ery na miejscu dzisiejszej Korčuli, na wyspie istniało murowane, średniowieczne miasto, które wznosiło się dokładnie tam, gdzie obecnie znajduje się stare miasto. Z tego okresu niewiele pozostało - jedynie fragmenty starych murów i zdobień. W XIII wieku istniało miasto opasane solidnymi murami, z placami, kościołami, instytucjami publicznymi oraz z domami mieszkalnymi. Rozkwitało za czasów panowania rodziny Zorzi.

Na początku XV wieku miasto Korčula wyraźnie się rozwinęło, przebudowano je, w wyniku czego niemal nic się nie zachowało ze średniowiecznej zabudowy, charakteryzującej się jednopiętrowymi budynkami z ciosanego kamienia lub gliny. Pomiędzy XVII i XVIII wieku Korčula znajdowała się pod panowaniem Wenecji, ale jej trudności gospodarcze nie pozwalały na dalszy rozwój miasta i rozbudowę barokowych budowli. W tym czasie powstawały przedmieścia Borga, które zostały zniszczone i ograbione w wyniku najazdu Turków w 1571 roku. Odbudowały się one w XVII wieku, a wkrótce przedmieście te stały się centrum miejskiego życia i pracy.

Kiedy upadła Republika Wenecka, Korčula znalazła się pod władaniem austriackim, a następnie pod okupacją włoską. Ostatecznie Traktat z Rapallo w 1920 roku przyznał wyspę Jugosławii, a po odłączeniu się od niej Chorwacji w 1991 roku wyspa Korčula pozostała w jej granicach administracyjnych.

Atrakcje turystyczne Korčuli
Kiedy przybija się promem do brzegów wyspy Korčula, do portu miejskiego w Korčuli, można podziwiać potężne, obronne baszty z XV wieku oraz zabytkowe kościoły czy pałace. Stare miasto kusi wąskimi, klimatycznymi uliczkami. Swoim kształtem starówka Korčuli przypomina szkielet ryby. Ważnym zabytkiem miasta jest katedra Sv. Marka, będąca gotycko-renesansową świątynią, budowaną z przerwami od XIV do XVI wieku. Ma kopułę z białą dzwonnicą i z koronkową loggią. Imponująco wygląda portal główny kościoła i jego wystrój, w którym królują dzieła J. Bassana oraz G. Belliniego Tintoretta. Wśród innych ciekawych miejsc wartych zobaczenia w Korčuli jest kościółek romański Sv. Petra, Pałac Opatów czy dom słynnego podróżnika Marco Polo z wieżyczką i wąskim podwórzem. Wedle miejscowych podań w 1254 roku właśnie w tym miejscu urodził się największy podróżnik średniowiecza. Dlatego też zorganizowano tu muzeum Marco Polo.

Korčula to cudowne, klimatyczne miasto, pełne zabytków, które zaskakują na każdym kroku podczas wczasów w Chorwacji. Widoki w Korčuli zachęcają do pozostania tu na dłużej.


Chorwacja na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY