Batumi - Przewodnik

<p><strong>Batumi </strong>jest miastem w południowo-zachodniej Gruzji, <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/gruzja/" target="_self">jednym z najbardziej znanych wakacyjnych kurortów gruzińskich</a> nad Morzem Czarnym. To trzecie co do wielkości miasto kraju i stolica autonomicznej republiki Adżarii. Turyści przyjeżdżający <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/gruzja/-/batumi/" target="_self">na wakacje do Batumi</a> znają je jednak jako uzdrowisko. Miasto pełni funkcję jednego z największych portów Morza Czarnego.

Pogoda w Batumi

Dzisiaj, 16.4 21°C

Batumi jest miastem w południowo-zachodniej Gruzji, jednym z najbardziej znanych wakacyjnych kurortów gruzińskich nad Morzem Czarnym. To trzecie co do wielkości miasto kraju i stolica autonomicznej republiki Adżarii. Turyści przyjeżdżający na wakacje do Batumi znają je jednak jako uzdrowisko. Miasto pełni funkcję jednego z największych portów Morza Czarnego.

Miasto powstało w miejscu, gdzie wcześniej, od około XI istniał rzymski fort Batys. Jego gruzińska nazwa to Tamaryscihe. Turcy zdobyli go w XVII wieku, a w 1878 roku w wyniku wojny rosyjsko-tureckiej, przyłączono miasto do Imperium Rosyjskiego. Od marca 1918 roku było ono pod panowaniem tureckim, a następnie angielskim. W 1921 roku Batumi, po obaleniu rząd gruzińskiego mienszewickiego przez Armię Czerwoną, stało się stolicą Adżarskiej SRR, a od 1991 roku wchodzi w skład Gruzji. Obecnie jest modnym, letnim kurortem.  Polacy „poznali” Batumi a sprawą zespołu Filipinki, które śpiewały jedną z piosenek właśnie o gruzińskim nadmorskim mieście. Można powiedzieć, że Batumi jest miastem kontrastów. Z jednej strony pretenduje do miana „Las Vegas” Gruzji, a z drugiej jest symbolem socjalistycznego bloku wschodniego. Poza ścisłym centrum, otwartym na turystów, pomiędzy brzydkimi blokowiskami Batumi można spotkać nawet stada pasących się krów.

Będąc w Batumi na wakacjach czy na krótkiej wycieczce, obowiązkowo trzeba wybrać się do starej części miasta, gdzie można zobaczyć wille z początku XX wieku. Turyści powinni odwiedzić Plac Piazza, przypominający włoskie pałace. Ma 5700 mkw powierzchni i jest symbolem miasta. Obejmuje hotel, restauracje, kawiarnie i puby.

W latach 80. XX wieku w Batumi zbudowano białe, jasne kolumnady w stylu greckim, które miały ozdabiać wejście na plażę. Niestety, przez ponad 30 lat brzeg się na tyle cofnął, że teraz kolumnada stoi z daleka od morza. Atrakcją turystyczną jest latarnia morska. Pierwszą latarnię zbudowano w czasach Imperium Osmańskiego w 1863 roku. Ta dostępna dla turystów została wzniesiona w 1882 roku przez Francuzów na skraju półwyspu Burun-tabie. Jednym z punktów orientacyjnych miasta jest Plac Europejski, symbolizujący połączenie Batumi ze Zgromadzeniem Regionów Europy. Na placu stoi statua Medei, jako pomnik przedstawiający starożytne powiązania Gruzji z Europą. Ciekawostką miasta są poruszające się figury Ali i Nino, które symbolizują miłość muzułmanina do gruzińskiej, chrześcijańskiej księżniczki. W Batumi można też podziwiać wieżę Alfabet Gruziński, w kształcie DNA, o wysokości 130 metrów. Wieża została zbudowana w 2012 roku.
Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest meczet turecki pochodzący z II połowy XIX wieku. Warto zobaczyć Park Przymorski i Uniwersytet, który zlokalizowany jest przy plaży. Dla najmłodszych frajdą będzie wizyta w delfinarium, a dla miłośników przyrody - wycieczka do ogrodu botanicznego, założonego w 1912 roku.

Do Batumi można jechać przez cały rok. Panuje tu subtropikalny klimat, który powoduje, że najniższe temperatury występujące w styczniu oscylują wokół granicy 6-10 stopni Celsjusza. Latem temperatura powietrza nie przekracza raczej 24 kresek, ale zawsze trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia deszczy. 
 


Gruzja na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY