Wybrzeże Morza Południowochińskiego - Przewodnik

<p>Wybrzeże Morza Południowochińskiego należy między innymi do <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wietnam/" target="_self">Wietnamu</a>. To tajemnicze, objęte tragiczną historią państwo Azji Południowo-Wschodniej, ma dostęp do morza i właśnie ten region jest atrakcyjny dla turystów z całego świata. Można go podzielić na część północną i południową. Posiada długą linię brzegową, parki narodowe, liczne zabytki architektury i plaże, które zachęcają do odpoczynku.

Pogoda na Wybrzeżu Morza Południowochińskiego

Dzisiaj, 28.3 28°C

Wybrzeże Morza Południowochińskiego należy między innymi do Wietnamu. To tajemnicze, objęte tragiczną historią państwo Azji Południowo-Wschodniej, ma dostęp do morza i właśnie ten region jest atrakcyjny dla turystów z całego świata. Można go podzielić na część północną i południową. Posiada długą linię brzegową, parki narodowe, liczne zabytki architektury i plaże, które zachęcają do odpoczynku.

Część północna Wybrzeża Morza Południowochińskiego, czyli Regionu Wybrzeża Północno-Środkowego, obejmuje swoim zakresem 5 prowincji i jedno miasto wydzielone Huế. Ma wydłużony kształt, co powoduje, że panują tu zróżnicowane warunki atmosferyczne nawet o tej samej porze roku. Część południową Wybrzeża tworzy 7 prowincji i miasto wydzielone Đa Nẵng. Jednym z największych kurortów na wybrzeżu jest Hoi An, będące jednocześnie najlepiej zachowanym portowym miastem w Azji Południowo-Wschodniej. Jego korzenie sięgają 2 tys. lat wstecz. Wizytówką miasta jest most, którego strzegą figury psa i małpy, czczone w Japonii i symbolizujące tamtejszych cesarzy. Według legend, budowa mostu uśmierciła wodne monstrum Cu, które wywoływało trzęsienia ziemi w Wietnamie. W miejscu tym znajduje się także świątynia z wizerunkiem boga pogody Bac De Tran Vo. Po mieście można poruszać się łodziami wożącymi turystów. W ten sposób turyści docierają do wiekowych domów pełniących funkcję niewielkich muzeów, z cennymi eksponatami. Hoi An bywa nazywany żywym skansenem i jest jedną z największych atrakcji kraju, wpisaną na listę UNESCO. Współcześnie najważniejszym portem wybrzeża jest Da Nang. Nad miastem góruje posąg bogini miłosierdzia Quan Am, bodhisattwa, liczący sobie 67 metrów wysokości. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się spacerowa promenada Vo Nquyen Giap. Są tu wspaniałe plaże, które w ciągu dnia pozostają raczej puste, z uwagi na wysokie temperatury, które odstraszają mieszkańców Da Nang.

Drugim istotnym miastem Wybrzeża Morza Południowochińskiego jest Hue, gdzie lordowie dynastii Nguyễn postanowili założyć stolicę zjednoczonego Wietnamu. Taką rolę miasto pełniło do 1945 roku. Znajduje się tam wiele ciekawych zabytków. Przede wszystkim jest to Cytadela, a także potężna fortyfikacja z fosą, która otacza Miasto Cesarskie, Purpurowe Zakazane Miasto i Miasto Wewnętrzne. Cytadela cesarska wpisana jest na listę UNESCO i stanowi kompleks budowli, które służyły za siedzibę ostatnim władcom wietnamskim. W Hue można wybrać się na spacer po pagodzie Thien Mu, położonej na brzegu Rzeki Perfumowanej, w odległości około 3 km od Cytadeli. Pagoda zbudowana została w 1601 roku w celu zapewnienia krajowi pomyślności. W Hue można zwiedzać liczne zabytkowe grobowce cesarzy i władców kraju. Na Wybrzeżu Morza Południowochińskiego w Wietnamie są ładne, piaszczyste plaże, nieskażone właściwie komercyjną turystyką Zachodu. Można tu wypoczywać w zasadzie w dowolnym miejscu, nawet w tak dużej metropolii, jaką jest Da Nang. Popularnością cieszy się plaża My Khe Cua Dai, która zakwalifikowała się do grona 6. najlepszy plaż Forbesa. Bardzo ładna jest plaża Lang Co, rozciągająca się w stronę Hue, a także plaża Cua Dai, między DA Nang i Hoi An.

Zdecydowanie najwięcej turystów na wakacje do Wietnamu przyjeżdża do nadmorskiego kurortu Nha Trang, gdzie są piękne plaże, ale w sezonie bywa na nich naprawdę tłoczno. Najlepsza pora na odwiedziny tego kraju to okres od grudnia do marca, kiedy trwa główny sezon. Chcąc ominąć tłumy, można na wczasy do Wietnamu wybrać się jesienią lub na wiosnę.


Zobacz również:

Wietnam na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY