Ialyssos - Przewodnik

Ruiny akropolu starożytnego <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/rodos/ialysos/" target="_blank"><strong>Ialyssos</strong></a> spoczywają na płaskim szczycie wzgórza Filerimos. Nazwa Filérimos, oznaczająca dosłownie "miłośnik samotności", nawiązuje do osiedlających się tutaj w X w. bizantyjskich pustelników. Najważniejszym zabytkiem wykopalisk jest odnawiany stopniowo przez Włochów i Brytyjczyków <strong>klasztor Filerimos</strong>, czynny również poza oficjalnymi godzinami zwiedzania, głównie po to, aby umożliwić pobożnym mieszkańcom Rodos spokojną modlitwę bez tłumów gapiów.<br/> Przed frontonem kościoła przetrwały fundamenty pochodzących z III w. <strong>świątyń Zeusa</strong> i <strong>Ateny</strong>, wzniesionych na zrębie wcześniejszego sanktuarium Fenicjan. Poniżej, bliżej parkingu, stoi częściowo podziemny <strong>kościół Ágios Geórgios Chostos</strong> - prosta budowla z beczkowym sklepieniem, ozdobiona freskami z XIV i XV w.

Pogoda w Ialyssos

Dzisiaj, 28.3 18°C
Ruiny akropolu starożytnego Ialyssos spoczywają na płaskim szczycie wzgórza Filerimos. Nazwa Filérimos, oznaczająca dosłownie "miłośnik samotności", nawiązuje do osiedlających się tutaj w X w. bizantyjskich pustelników. Najważniejszym zabytkiem wykopalisk jest odnawiany stopniowo przez Włochów i Brytyjczyków klasztor Filerimos, czynny również poza oficjalnymi godzinami zwiedzania, głównie po to, aby umożliwić pobożnym mieszkańcom Rodos spokojną modlitwę bez tłumów gapiów.
Przed frontonem kościoła przetrwały fundamenty pochodzących z III w. świątyń Zeusa i Ateny, wzniesionych na zrębie wcześniejszego sanktuarium Fenicjan. Poniżej, bliżej parkingu, stoi częściowo podziemny kościół Ágios Geórgios Chostos - prosta budowla z beczkowym sklepieniem, ozdobiona freskami z XIV i XV w.

Jedyna szeroko reklamowana atrakcja turystyczna w głębi wyspy to Petaloudes, czyli Dolina Motyli, do której prowadzi 7-kilometrowa utwardzona droga, odchodząca od szosy wzdłuż zachodniego brzegu z Paradíssi do Theológos. Ćmę niedźwiedziówkę (Panaxia quadripunctaria) spotyka się w dolinie w czasie przelotu na wyspę Jersey. W sezonie pnie drzew są dosłownie oblepione ćmami. Obsiadając ze złożonymi skrzydłami drzewa, ćmy ukazują maskujące czarno-żółte ubarwienie, natomiast w locie widać wiśniową, spodnią stronę skrzydeł.

Grecja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY